Home   News   Article

LOCAL ELECTION RESULTS: Breckland Council and Thetford Town Council




At the end of the the counts for Breckland Council, the Conservatives still hold a vast majority with 37 seats, Labour next with six, four seats forIndependent candidates and two new seats for the Green Party making up the rest.

Thetford Boudica saw Mark Robinson (Con) keeping his seat, joined by Stuart Terry (Lab), whereas in Thetford Burrell, Terry Jermy (Lab) kept his seat and is joined by his party colleague Chris Harvey.

Thetford Priory ward will be an all Labour affair this term as well, with Mike Brindle returning and Susan Dowling taking the other place.

Thetford Castle, which had a vacant seat after the death of UKIP councillor John Newton, saw councillors Roy Brame (Con) and Jane James (Con) take the seats for the ward.

For All Saints and Wayland, Philip Cowen (Con) secured his seat again with Sarah Suggitt (Con) joining him, replacing fellow Conservative, William Smith.

Samuel Chapman-Allen (Con) kept his seat for Forest and Robert Kybird (Con), who had a seat previously for Harling and Heathlands, took the other, it was also no change for the Guiltcross ward, with Marion Chapman-Allen (Con) remaining in her seat.

The first Thetford Town Council results saw Jenny Hollis (Independent) taking the Anne Bartholomew seat and Mike Brindle (Lab), Brenda Canham (Independent) and Mark Taylor (UKIP) retaking their seats for the Priory ward.

This was followed by the results of Castle ward, seeing Roy Brame (Con), Jane James (Con) and Stuart Wright (Independent) maintaining their seats with the addition of Janice Butler (Independent).

For Burrell ward, Denis Crawford (UKIP) with Chris Harvey and Terry Jermy (Lab) kept their seats and Carla Barreto (Independent) took the fourth.

The seat for Vicarage Road ward was uncontested, so Colin Burnett Con) returns to the council.

Finally, for Boudica ward, which has three seats, Mark Robinson (Con) and David Hodgkinson (Labour) were uncontested and elected, with the final seat currently vacant.

This means the town council consists of five Independent councillors, four from Labour and the Conservatives, two from UKIP and the vacant seat.

Below are the charts of the votes, for both Breckland Council and Thetford Town Council with candidate lists of who was elected for both.

BRECKLAND COUNCIL

ALL SAINTS & WAYLAND (TWO SEATS)

Phil Cowen (Conservative) - ELECTED, 971 votes

Joseph Dickerson (Labour)

Irene Macdonald (Labour)

Sarah Elizabeth Suggitt (Conservative) - ELECTED, 983 votes

FOREST (TWO SEATS)

Sam Chapman-Allen (Conservative) - ELECTED, 459 votes

David Hodgkinson (Labour)

Robert George Kybird (Conservative) - ELECTED, 394 votes

GUILTCROSS (ONE SEAT)

Marion Chapman-Allen (Conservative) - ELECTED, 584 votes

Jim Waters (Labour)

THETFORD BOUDICA (TWO SEATS)

Lesley Elizabeth Polley (Conservative)

Mark Steven Robinson (Conservative) - ELECTED, 419 votes

Stuart Terry (Labour) - ELECTED, 360 votes

THETFORD BURRELL (TWO SEATS)

Carla Barreto (Independent)

Mia Browne (Conservative)

Denis Melvin Crawford (UKIP)

Chris Harvey (Labour) - ELECTED, 400 votes

Terry Jermy (Labour) - ELECTED, 507 votes

Jason Allan Smith (Conservative)

THETFORD CASTLE (TWO SEATS)

Roy Brame (Conservative) - ELECTED, 467 votes

David Curzon-Berners (Labour)

Jane Lillian James (Conservative) - ELECTED, 441 votes

Toby Stokes (Labour)

THETFORD PRIORY (TWO SEATS)

G. J. Bamber (Conservative)

Mike Brindle (Labour) - ELECTED, 489 votes

Susan Dowling (Labour) - ELECTED, 410 votes

David Edward Hills (Conservative)

Mark Petrie Taylor (UKIP)

THETFORD TOWN COUNCIL

ANNE BARTHOLOMEW (ONE SEAT)

Jenny Hollis (Independent) - ELECTED, 96 votes

Stuart Terry (Labour)

BOUDICA (THREE SEATS)- UNCONTESTED SEATS

Mark Steven Robinson (Conservative) - ELECTED

David Hodgkinson (Labour) - ELECTED

Vacant seat

BURRELL (FOUR SEATS)

Carla Barreto (Independent) -ELECTED, 343 votes

Denis Melvin Crawford (UKIP) - ELECTED, 330 votes

Chris Harvey (Labour) - ELECTED, 426 votes

Terry Jermy (Labour) - ELECTED, 558 votes

Vic Peters (Labour)

Jason Allan Smith (Conservative)

CASTLE (FOUR SEATS)

Roy Brame (Conservative) - ELECTED, 390 votes

Janice Sandra Butler (Independent) - ELECTED, 450 votes

David Curzon-Berners (Labour)

Jane Lillian James (Conservative) - ELECTED, 357 votes

Stuart Neil Harold Wright (Independent) - ELECTED, 517 votes

PRIORY (THREE SEATS)

Michael Brindle (Labour) - ELECTED, 388 votes

Brenda June Canham (Independent) - ELECTED, 385 votes

Susan Dowling (Labour)

Toby Stokes (Labour)

Mark Petrie Taylor (UKIP) - ELECTED, 361 votes

VICARAGE ROAD- UNCONTESTED SEAT

Colin Burnett (Conservative) - ELECTED


More by this author



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More