Maiden ace crowns Michael’s season

0
Have your say

MICHAEL Gee, a 12-year-old member at Bury St Edmunds, has rounded off his season with a junior victory and his first hole in one, writes Bryan Potter

He won Division One of the club’s Junior Presidents Day with 37 points before travelling to Stonham Barns where he aced the 135-yard ninth hole with an eight-iron.

He was at Stonham Barns playing with his brother, Andrew, who was competing in the Under 12 Junior Open.

Michael was just a few weeks too old to compete in the event, but decided to play to support his brother, whose 35 points was good enough for third place in the under 10 age category.

* * * *

A double bogey six at the 18th almost spoiled an otherwise impressive round for Barry Allen in Thetford men’s Needham Davis Trophy.

But he was still able to post a winning net two under par 70 off nine and his gross 79 was also a scratch winner.

* * * *

Scoring was impressive in The Suffolk club’s men’s October Stableford. All three division winners, Trevor Durrant, Steve Catchpole and Ron Hazell topped 40 points.

Three Stablefords and a Medal are now being held on Wednesdays every month during the captain’s year. An order of merit is being based on the results of these competitions.

Leading classified scores

THE SUFFOLK

October Stableford (54 entries) Division One: T Durant (12)42pts, A Hay (10)38, C Tate (5)37.

Division Two: S Catchpole (15)41, J Mealey (10)41, M Ahlberg (17)38.

Division Three: R Hazell (21)40, P Cocksedge (22)34, A Horne (27)33.

Midweek Medal: D Palfrey 78(9)69, I Snelling 90(19)71.

Current Order of Merit positions: C Tate 13, D Hubbard 10, D Palfrey 10, A Hawes 8, I Snelling 8.

STOWMARKET

Men’s October Stableford Saturday Division One: J Jameson (6)36pts ocb from M O’Doherty (12)36, P Blenkinsop (8)35, D Hughes (10)35.

Division Two: I Harvey (18)37, N Stiff (18)34, M Swallow (15)33, J Hurren (20)32.

Sunday Division One: I Duncan (12)38, D Smith (11)37, R Brothwick (14)36, J Clarke (10)35 ocb.

Division Two: J Page (18)34 ocb from K George (19)34 ocb from B Ellis (18)34, J Orriss (17)33.

Pearl Plate Division One: J Chappell 37pts, I Evans 34, R West 34, I Duncan 33.

Junior Stableford: J Everitt 36pts, R Harvey 35, O Clouting 35, C McFie 34.

Women’s October Stableford Division One: J Bell 32pts ocb from J Presland 32 ocb from J Bryce 32.

Division Two: J Buckle 37, M Arbin 33, R Stutely 32.

Division Three: P Wilshere 35, A Suggett 34, G Dunn 31

THETFORD

Men’s October Stableford Division One: T Stephenson 37, A McNamara 36, M Coltman 36, G Edwards 35.

Needham Davis Trophy: B Allen 79(9)70 (lowest gross), J Chamberlain 83(12)71, M Hunter 91(18)73, B How 85(11)74.

BURY ST EDMUNDS

Junior Presidents Day Division One: M Gee 37pts, O Smith 36, J Nicholson 33, S Nicholson 29.

Division Two: J Hayhoe 42, C Wilkins 37, S Bunn 35, P Barron 24.

Women’s October Stableford Division One: A Bass 36pts, L Bezance 34, J Garrett 33, B Cole 33, J Beresford 33.

Division Two: J Milns 41, Joan Watson 39, S Drummond 35, C Thompson 35.

Division Three: M Smith 35, M Dutton 34, J Hogarth 33, J Warnett 32.

FLEMPTON

Men’s October Saturday Stableford: R McCallam 38pts, S Parkhouse 38, C Hawes 34, O James-Johnson 34.

Women’s October Stableford: M Coe 38pts, J Long 36, N McMahon 35, A Nunn 33, S Mason 33.