Home trio smash it at tournament

THRILLING VICTORY: Culford's Kareem Shah beat Samuel Clark (Hills Road) in a champions' tie-break in the final of the 12-and-under boys' singles
THRILLING VICTORY: Culford's Kareem Shah beat Samuel Clark (Hills Road) in a champions' tie-break in the final of the 12-and-under boys' singles

CULFORD Sports and Tennis Centre claimed a trio of winners when it hosted the 85th Bury and West Suffolk Tennis Tournament.

Kareem Shah, Alana Martin and Martha Hoare all secured titles in their respective events, as nearly 200 players made the trip to compete in the six-day event.

The 12-and-under boys’ singles event saw second seed Shah drop just four games in his first three matches, before recording a thrilling 2-6, 6-1, 10-5 champions’ tie-break victory over top seed Samuel Clark.

Martin gained success in the 18-and-under girls’ doubles where she teamed up with Pippa Scotcher (Hills Road) to beat Hetty Gittus (Risbygate Tennis Club) and Abi Stephenson (Medbourne) 7-6 (7-4), 6-2.

The village club was guaranteed victory in the 12-and-under girls’ doubles event where only two pairs entered and it was Martha Hoare and partner Alexandra Stanford (Benenden School) who got the better of Culford duo Brooke Adams and Kitty Hoare 4-6, 6-2, 10-8

Top seeds David Anthony Hall and William Hall lost in the final of the men’s doubles while Flora Hill and partner George Kizis (Risbygate Tennis Club) also had to settle for a runners-up spot in the 18-and-under mixed doubles.

Another Culford-Risbygate duo, Jack Evans and Finn Milbank, suffered the same fate as they lost in the 12-and-under boys’ doubles final.

Risbygate endured further final heartbreak in the boys’ doubles with Thomas Collender and Peter Whisenant (16-and-under) and Ronan Campbell and Dylan Evans (14-and-under) both falling at the final hurdle.

Ipswich Sports Club’s Henry Arrell was the star of the show as he impressively took victory in both the men’s and 18-and-under boys’ singles events.

Tournament chairman Susan Glasswell hailed the event a huge success and she was delighted with the turnout in the midst of Olympic fever.

“There was an excellent standard of tennis and there were a lot of people from different parts of the region – we had players from Suffolk, Cambridgeshire and Essex,” she said.

“LTA East did comment how good our numbers were, despite the Olympics – they said we did very well to get just under 200 people.

“All in all, it was a very successful week.”

She added: “I would like to issue a huge thank you to our sponsors Glasswells, Culford School, Ensors and the Bury Free Press.”

Bury and West Suffolk Tennis Tournament Results

Men’s Singles: Henry Arrell bt Ayden Brown (both Ipswich Sports Club) 6-2, 6-2

Women’s Singles: Catriona Sarah Pearson (David Lloyd Ipswich) bt Kate McGreavy 6-0, 6-0

Men’s Doubles: Ayden Brown (Ipswich Sports Club) & James Parsons (Woodbridge Tennis Club) bt David Anthony Hall & William Hall (both Culford Sports & Tennis Centre) 3-6, 6-3, 10-8

18 & Under Boys’ Singles: Henry Arrell (Ipswich Sports Club) bt James Parsons (Woodbridge Tennis Club) 6-3, 3-6, 11-9

18 & Under Girls’ Singles: Pippa Scotcher (Hills Road) bt Catriona Sarah Pearson (David Lloyd Ipswich) 6-2, 6-4

18 & Under Boys’ Doubles: Ayden Brown (Ipswich Sports Club) & James Parsons (Woodbridge Tennis Club) bt George Brobbin & Robert Johnson (both Sproughton Tennis Club) 7-5, 6-4

18 & Under Girls’ Doubles: Alana Martin (Culford Sports & Tennis Centre) & Pippa Scotcher (Hills Road HPC) bt Hetty Gittus (Risbygate Tennis Club) & Abi Stephenson (Medbourne) 7-6 (7-4), 6-2

18 & Under Mixed Doubles: Tom Marsh & Abigail Cartwright-Thomas (both Haverhill Tennis Club) bt George Kizis (Risbygate Tennis Club) & Flora Hill (Culford Sports & Tennis Centre) 6-4, 6-4

16 & Under Boys’ Singles: Jack Kearton (Essex Golf & Country Club) bt George Brobbin (Sproughton Tennis Club) 6-3, 7-5

16 & Under Girls’ Singles: Pippa Scotcher (Hills Road) bt Olivia Hine (Felixstowe Lawn Tennis Club) 6-2, 6-1

16 & Under Boys’ Doubles: Tom Marsh (Haverhill Tennis Club) & Neill Willemsen (Lavenham Lawn Tennis Club) bt Thomas Collender & Peter Whisenant (both Risbygate Tennis Club) 6-0, 6-2

14 & Under Boys’ Singles: Adam Roberts (Southwold & District Tennis Club) bt Jonathan Coleman (Holbrook Tennis Club) 7-5, 6-0

14 & Under Girls’ Singles: Olivia Hine (Felixstowe Lawn Tennis Club) bt Philippa Clarke (Holbrook Tennis Club) 3-6, 6-1, 10-6

14 & Under Boys’ Doubles: Ben Attle (David Lloyd Club Cambridge) & Ben Coleman (Fulbourn Tennis Club) bt Ronan Campbell & Dylan Evans (both Risbygate Tennis Club) 6-4, 6-4

12 & Under Boys’ Singles: Kareem Shah (Culford Sports & Tennis Centre) bt Samuel Clark (Hills Road) 2-6, 6-1, 10-5

12 & Under Girls’ Singles: Harriet Petley (Ipswich Sports Club) bt Eleanor Baglow (Westcliff Hardcourt Lawn Tennis Club) 6-4, 6-0

12 & Under Boys’ Doubles: Nick Ghaznavi & William Mayne (both David Lloyd Club Cambridge) bt Jack Evans (Risbygate Tennis Club) & Finn Milbank (Culford Sports & Tennis Centre) 7-5, 7-6 (7-3)

12 & Under Girls’ Doubles: Martha Hoare (Culford Sports & Tennis Centre) & Alexandra Stanford (Benenden School) bt Brooke Adams & Kitty Hoare (both Culford Sports & Tennis Centre) 4-6, 6-2, 10-8

10 & Under Boys’ Singles: Haadi Shah bt Jasper Chase 4-0, 4-1

10 & Under Girls’ Singles: Group format won by Macy Hendin-Walker (Ipswich Sports Club)

9 & Under Mixed Singles: Lucas Walker (Framlingham College Tennis Club) bt Luke Marsh (Haverhill Tennis Club) 7-4, 7-4

8 & Under Mixed Singles: Justice Hall (Ipswich Sports Club) bt Joshua Bowyer (David Lloyd Ipswich) 10-4